43 - 2020 Medalion z bursztynem Anna Klejzerowicz

Replika 2020
322 str


Podczas porządków w odziedziczonym po babce domu Ewa znajduje ukrytą kopertę z listem i medalionem. I choć słowa i dziedzictwo skierowane są do jej matki, to również jej bezpośrednio dotyczą. Kobieta rozpoczyna śledztwo podczas którego na jaw wychodzą nowe fakty, a ona staje przed dawnym niebezpieczeństwem.

 

Bardzo dobry kryminał z wątkiem obyczajowym. Tak można w skrócie opisać Medalion z bursztynem, ale jest tak samo powierzchowne, jak powierzchowne były relacje Ewy i jej matki. By sięgnąć głębiej musimy należy dojrzeć do zaglądnięcia w przeszłość. To tu zaczyna się cała historia, to tu leżą motywy postępowania głównego złego. I to jest jeden z najciekawszych wątków, bo porusza takie aspekty człowieczeństwa, o których najchętniej by się zapomniało. Mamy tu motyw zemsty, dawno zapiekłych ran poniżenia i chęć władzy, za wszelką cenę. Tu przemoc i  przekonanie o jej słuszności miesza się z szaleństwem i obsesją. A wszystko to wplecione jest w fabułę w ten sposób, by zmylić czytelnika, skołować go i by na końcu był kompletnie zaskoczony. Ja przy każdej wzmiance z przeszłości, przy każdym rozdziale poświęconym sprawcy nieszczęść, miałam inna teorię. Te wtrącenia bardzo przypadły mi do gustu. Wprowadzają atmosferę grozy, dają poczucie niestabilności i wytrącają ze strefy komfortu, pozwalając snuć, kompletnie nietrafione, domysły.

W powieści został mocno zarysowany wątek homoseksualny. Jak ktoś jest absolutnie przeciwny, niech sobie daruje, choć nie spodziewajcie się scen erotycznych, nie ma tam nawet nic delikatnie erotycznego. To opis zwykłego związku, partnerstwa, niemającego nic wspólnego z tym wypaczonym i pokazywanym w telewizji. Wątek ważny, potrzebny, dobrze napisany.

Jedyne, czego mi brakowało w książce to wyjaśnienie sytuacji między Ewą, a jej mężem, kiedy ona nie zjawia się na kolacji powitalnej. Potem wszystko jest w porządku, ale mnie brakuje tego środka, brakło mi rozmowy, jakiegoś zamknięcia całej serii zdarzeń, które doprowadziło ich do takiego momentu. Poza tym bardzo dobra książka, która pokazuje różne oblicza ludzkie, zagląda w różne zakamarki duszy i kreśli sylwetki bohaterów, jakich możemy spotkać na co dzień. Za to zwyczajną niezwyczajność postaci należy się ogromny plus autorce. A za ożywienie historii zapisanej lata temu na kartce papieru – kolejny. Bo historia jest żywa, póki tworzy nowe rozwinięcia, choćby nieprawdopodobne. Dodatkowo to piękna opowieść o emocjach, o trudności w ich wyrażaniu, zemście, wybaczeniu, podłości, sprzedawczykach i ludziach oddanych, ot zwykła mieszanka ludzkości.


Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu oraz


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Łączna liczba wyświetleń