Jaguar 2019
384 str
Cykl Maxton Hall
Tłumaczyła Ewa Spirydowicz
Ruby chodzi do ekskluzywnego, prestiżowego liceum dzięki stypendium. Każdego dnia walczy o swoje jutro, o marzenia, uczy się, nie zwracając uwagi na otoczenie. Bardzo mocno rozdziela życie prywatne od szkoły i ma tylko jedną przyjaciółkę, której też niewiele o sobie mówi.
James chodzi do tej szkoły, bo tak. Tak wyszło, tak wypada, tak być musiało.
Praktycznie nic ich nie powinno łączyć, ale jak to w bajkach, i romansach bywa, zaczyna między nimi iskrzyć, a wspólna praca, choć dla niego mocno przymusowa, jeszcze bardziej ich do siebie zbliża.
Tak naprawdę nie wiem, co mnie urzekło w tej książce. Jest absolutnie przewidywalna, przynajmniej w głównym wątku, a jednak ma potencjał. A może właśnie czegoś takiego mi trzeba było, niezbyt skomplikowanej fabuły, która co prawda rzuca kłody pod nogi bohaterów, ale wiadomo, że wyjdą z nich obronną ręką. Nie znaczy to jednak wcale, że bohaterowie są nudni, o nie, ich przewidywalność tkwi w mojej znajomości wielu książek i filmów dla młodzieży, które mają podobny schemat. Jednak to bohaterowie dodają iskry całej opowieści, dają jej swe emocje, przemyślenia i dzięki temu wszystko wciąga jeszcze bardziej. Narracja jest prowadzona dwutorowo, możemy poznać punkt widzenia Ruby i Jamesa i to jest fantastyczne rozwiązanie. Bardzo lubię podglądać rzeczywistość z różnych punktów widzenia.
Nie tylko główni bohaterowie są dobrze zarysowani. Mamy tu całą plejadę bohaterów drugoplanowych, którzy nie tylko tworzą tło, ale wpływają na akcję i czynią ją ciekawszą. Nie są jednoznaczni, nie są jednowymiarowi. I to nie tylko dwie, czy trzy postacie, jest ich naprawdę dużo. Jestem przekonana, że jeszcze nie raz mnie zaskoczą, stworzą zwrot akcji lub odkryją przede mną swoje tajemnice.
Ja na książkę patrzę trochę inaczej, niż młodzież, ale nie mogę zaznaczyć, że to dobra powieść o przyjaźniach, o przekraczaniu barier, walce o marzenia i wiary w siebie. Znajdziemy tu też zderzenie oczekiwań młodych i rodziców, a także konflikt wewnętrzny. Autorka dobitnie pokazuje, że można być bogatym i nieszczęśliwym i niezauważonym, a spełniającym się.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz